Mendimi Juaj

Nëse keni mendime për të ndarë, ju lutemi na dërgoni komentet tuaja.
Ju faleminderit.

Nëse dëshironi të merrni përgjigje, vendosni emailin tuaj në mesazh.

Trego historinë tënde

Jeni të mirëpritur të na shkruani historinë tuaj të suksesit që keni realizuar duke përdorur portalin duapune.com
Ju lutemi plotësoni formën elektronike të mëposhtme:
Ju faleminderit.

Nëse dëshironi të merrni përgjigje, vendosni emailin tuaj në mesazh.Mirëseerdhët në duapune.comKëshilla për punëkërkues

Duapune.com dhe 22 faqe internet...

Në një letër të parë nga Reuters, 23 faqe interneti në Europë, të profilizuara në kërkimin e vendeve...Ti mund të jesh zbuluesi i rradh...

Je një fans i zjarrtë i futbollit? E sigurt që ti ke luajtur një herë në jetën tënde FIFA 19 ose ke...Duapune.com – sponsor loka...

Duapune.com, sponsor lokal i aktivitetit “AIESEC Pitch Bootcamp & Youth Speak Forum 2019”, organ...Forumi Ndërkombëtar i Menaxhimit...

Forumi i Menaxhimit të The Network u organizua në Lisbonë Portugali në datat 3-5 Prill 2019. Tematik...11 Punët më të çmendura në botë

Kujtdo prej nesh në fëmijëri i ka ndodhur të paktën një herë të vetme t’i bëhet pyetja “Çfarë dëshir...Koha për “Inno-Tech Camp T...

Jeni duke ndjekur rrugën e teknologjisë dhe inovacionit? Por bota e sipërmarrjes është gjithashtu pj...Dilema e CV: Je shumë i ri për k...

  Keni kaluar një periudhë të vështirë dhe ju kanë marrë nëpër këmbë nëpër intervista, sepse je...AADF Master’s Degree Fellowship...

      The AADF has opened the call for application for the Master’s Degree Fellowship...Si te shtoni eksperiencen e prak...

                    Pervoja e praktikes eshte nje...10 punët më të kërkuara për viti...

            1.Këshillues Personal Financiar Jeni i dhënë pas matematik...EU Scheme for Young Professional...

Komisioni Europian dhe British Council, njoftojnë për hapjen e aplikimeve për “EU Scheme for Young P...Si të pranosh në mënyrë eksperte...

Hapat për të siguruar suksesin dhe nisja me këmbën e djathtë Ju keni përgatitur, keni kontrolluar, k...Si të keni sukses me intervistat...

Përgatituni Praktikoni intervistën me një mik ose planifikoni një praktikë intervistimi në Qëndrën p...Këshilla për një aplikim pune të...

Gjatë kërkimit të një pune për të diplomuar përshtypjet e para janë të rëndësishme. Për të shkëlqyer...Çfarë të vishni në një intervist...

Na pëlqen ose jo, moda ka rëndësi kur duhet që të ndiqni punën e ëndrrave tuaja. Kur vendosni çfarë...9 këshilla për ditën tuaj të par...

                       1.Flini në kohë – jo vetëm natën përpara ditës tuaj të parë të punës, por edh...5 aftësi që punëdhënësit duan që...

1.Komunikimi ( dëgjimi,të folurit, të shkruarit) 2.Lidershipi/ Aftësi menaxhuese Lider që nxit arrit...Shefi është edhe klienti juaj

    Shpesh herë në jetën tonë profesionale na lindin pyetje të tilla si: Cila duhet të jetë gjuha e...4 mënyra për të zvogëluar emocio...

Para se të dilni para një audience ndodh që të keni një ndjesi jo të këndshme në stomak, të mos keni...Si të përballojmë zhurmat në pun...

Zonat e hapura në punë krijojnë shpesh mjedise të zhurmshme. Lënia e dyerve të zyrave hapur apo lëni...Si të kontrolloni emocionet në v...

 1. Merrni një vendim që kontrolli është i mundur Të gjitha ndryshimet në sjellje fillojnë nga një g...Ballafaqimi me njerëz të vështir...

Niseni nga fillimi duke shqyrtuar veten. A jeni i sigurtë se personi tjetër është me të vërtetë prob...Promovoni veten tuaj

Përpiquni të tregoni veten dhe të shpjegoni se pse dikush duhet t’ju punësojë, apo t’ju prezantojë m...Këshilla për rritjen e produktiv...

Të gjithë jetojmë dhe punojmë në një botë që kërkon shumë. Të qenit produktivë në çdo moment nganjëh...Karakteristikat e një Lidershipi...

Sekretet e një udhëheqjeje të suksesshme janë ato që ndajnë sot liderët e mëdhenj nga ata të mesëm....Si të sillemi me kolegët tanë

Është shumë frustuese kur një bashkëpunëtor apo koleg i juaji bie dakord me një plan veprimi apo pun...7 fjalitë që nuk duhet t’i thoni...

1. ‘Unë e urreja shefin tim’ Shmangni shprehjen e urrejtjes për shefin tuaj të mëparshëm gjatë inter...Çfarë është letra e motivimit

Letra e motivimit është kartvizita juaj, gjëja e parë që një punëdhënës merr nga ju. Ajo duhet përga...Cilët janë elementët bazë të një...

Nëse një punëdhënës kërkon të shoh CV tuaj, ai po kërkon për një dokument që provon pse ti je kandid...10 këshilla për të reduktuar niv...

1.   Mbani një qëndrim pozitiv. 2.   Pranoni faktin që ka ngjarje të cilat nuk mund t’i kontro...Ja pse duhet ta konsideroni punë...

Bota po evoluon kaq shpejt sa madje në çdo 24 orë dëgjojmë për produkte dhe shërbime të reja të shpi...Kur intervistuesi ju pyet: Cilat...

Kurthi: Kjo duket si një pyetje e thjeshtë por kini kujdes. Ju nuk do të donit që të paraqiteni si n...5 gjëra që nuk duhet t’i nxirrni...

Intervistat e punës nuk janë gjë tjetër veçse biseda mes dy apo më shumë personash ku shkëmbehet inf...6 këshilla për të shmangur sabot...

Të kesh një dëshirë të madhe për të gjetur një punë, është një element kyç për të vazhduar përpjekje...Si të ndërtojmë marrëdhënie efek...

Udhëheqësit arrijnë rezultatet e tyre përmes punës që të tjerët bëjnë. Aftësitë ndërpersonale janë t...Kur intervistuesi ju pyet: Si e...

Kurthi: Duket si një pyetje e qartë. Por, edhe drejtuesit ekzekutivë, nëse janë të papërgatitur, dës...Kur intervistuesi ju pyet: Duke...

Kurthi: Nëse përgjigjesh “absolutisht po”, do të dukeni sikur puna më e mirë  është bërë në të shkua...Kur intervistuesi ju pyet: Si mu...

Kurthi: Ky është një version tjetër i pyetjes “Nëse do kishe mundësi, si do ta kishe jetuar jetën”?...9 këshilla të rëndësishme për pl...

1. Asnjëherë mos ndalo së mësuari! Të mësuarit gjatë gjithë jetës është çelësi kyç i suksesit në kar...Kur intervistuesi ju pyet: Pse d...

Kurthi: Besoje ose jo, kjo është pyetje “vrasëse” sepse shumë prej kandidatëve janë të papërgatitur...Si t’i përgjigjeni “...

Kurthi: Pyetjet e ndaluara përfshijnë ato që lidhen me moshën, sa fëmijë keni dhe sa vjeç janë apo s...Kur intervistuesi ju pyet: Ku e...

Kurthi: Një arsye pse intervistuesit e bëjnë këtë pyetje është për të parë nëse jeni i vendosur për...Kur intervistuesi ju pyet: Më th...

Kurthi: Ki parasysh faktin që 80% e intervistave të punës fillojnë me këtë pyetje “të pafajshme”. Ka...Si mund të “prezantohesh&#...

Gjetja e një pune në këto kohëra po bëhet gjithnjë më e vështirë dhe kompetitive. Sigurohuni që ju m...5 gjëra që duhet të bëni kujdes...

1. Asnjëherë mos u vononi Ndoshta një ose dy herë është në rregull, por nëse e bëni zakon, sigurisht...Kur intervistuesi ju pyet: Pse d...

Kurthi: Asnjëherë mos flisni keq për stafin drejtues, punonjësit, shefin dhe klientët e kompanisë ku...5 aftësi që do të dyfishojnë vle...

Ne jo gjithmonë jemi gjykuesit më të mirë të aftësive që ne zotërojmë. Kjo mund të sjellë si pasojë...Si të jeni një punonjës i sukses...

Të kënaqni shefin me punën tuaj është një taktikë e suksesshme dhe e sigurt për tu rritur në karrier...Gabimet të zakonshme gjatë një i...

Fakti që jeni përzgjedhur për intervistë do të thotë se punëdhënësit tashmë i ka lënë shumë përshtyp...Çfarë është “Vënia e një q...

Venia e një qëllimi është një proces formal gjatë së cilës ju përcaktoni qëllimet të cilat planifiko...Mbroni idenë tuaj më të mirë

Ideja më e mirë mund të rrëzohet kur shpesh mund të hasë kundërshtime edhe në rastet kur kundërshtim...4 këshilla për të menaxhuar ener...

Kompanitë e mëdha kërkojnë shumë angazhim, prandaj shumë punonjës shpenzojnë kohë të gjatë dhe lodhj...Suksesi në Karrierë

Nëse synoni të arrini pozicionin më të lartë në kompaninë tuaj duhet të studioni mirë mënyrën se si...Si duhet të kërkoni rritje rroge

Shumë njerëz ecin me supozimin se nëse e bën punën mirë, atëherë do të të ndjekë edhe rritja e rrogë...Disa mënyra për të bërë karrierë...

Sa herë ju ka ndodhur të kërkoni për punë në portalet online dhe titujt më të shpeshtë të pozicionev...5 gjëra esenciale për fillimin e...

Më në fund erdhi pranvera! Ndryshimi i stinës shënon edhe një bum në punësim. Në qoftë se mendoni se...Si të fitoni një vend pune për t...

Vjen ndonjë moment i caktuar në jetë kur gjithsecili nga ne mendon të paktën një herë  të ndryshojë...Gabimet më të mëdha në CV që ju...

Mendoni të përfshini foton tuaj në CV? Gabim! Administratorët ekzekutiv të kompanive tregojnë cilat...Çfarë duhet të bëni para se të a...

Ju keni parë një njoftim pune që ju duket i përshtatshëm, në një kompani që ju pëlqen. Para se të ap...9 gjëra rreth vetes që nuk duhet...

Ditët e sotme, përdorimi i rrjeteve sociale ka bërë që të ndajmë së tepërmi me të njohurit tanë. Ky...Unë kam një CV – Pse më du...

Ju keni harxhuar kohën dhe keni kaluar të gjitha vështirësitë për të bërë CV-në tuaj dhe ata ju kërk...Çfarë shikojnë rekrutuesit te ka...

Sipas disa studimeve të bëra, 93% e rekrutuesve ende bazohen te CV, megjithatë ata kontrollojnë edhe...A ju shkakton stres vendi i punë...

Ju ndoshta as që e merrni me mend, por vendi juaj i punës mund të ndikojë tek ju duke ju bërë të ndi...Arsyet se përse nuk po rriteni n...

A jeni afër një rritjeje në detyrë po akoma nuk e keni arritur? Kjo është një situatë e cila është m...Si ta mbaj CV-në time të përditë...

Sa shpesh jeni munduar të bëni një CV dhe keni patur vështirësi në mbajten mend të detajeve të punës...Si të përballesh me një intervis...

CV-ja duhet të përditësohet vazhdimisht Seleksionuesit shpesh bazohen në atë që keni shkruar dhe gja...8 gjërat që nuk duhet të bëni gj...

1. Mos tregoni mungesë interesi apo entuziazmi. 2. Mos theksoni rëndësine e parave si interesin tuaj...Çfarë punësh mund të bëj me dipl...

Diploma që aq shumë e keni pritur tani është në dorën tuaj, e fituar me vështirësi dhe me mund nga a...Si të përmirësoni shanset për tu...

Kur kërkoni punë ju duhet të jeni në dijeni të plotë të aftësive tuaja. Kjo do tju ndihmojë të gjeni...Pse nuk duhet të gënjeni në CV t...

Edhe pse kjo mund të duket diçka joshëse, nuk është e këshillueshme të gënjeni në CV tuaj, sidomos k...Si të gjeni një punë pa pasur ek...

Gjithmonë, ka ekzistuar një problem në fushën e punësimit; ka nevojë për një punë që të fitosh ekspe...3 avantazhet e të pasurit të një...

Keni menduar për pasjen e një uniforme në punë? Të veshësh të njëjtën veshje çdo ditë, ndoshta nuk ë...Si të jemi më të qetë në mjedisi...

Kur ndodheni në vendin e punës është veçanërisht e rëndësishme të dini të ruani qetësinë në raste kr...Nëse dëshironi të bëheni një shk...

Tingëllon si titull i çuditshëm, por e vërteta është krejt ndryshe. Të qënit shkrimtar është një for...Kaloni në nivelin tjetër të karr...

Të pasurit e një zakoni që është shumë i përsëritur sa kthehet në një fiksim, tingëllon si diçka e k...Të merresh me aktivitete kur jen...

Kur jeni të papunë, keni mundësinë ta shpenzoni kohën tuaj sipas dëshirës, por mund të ndodhë që të...E keni të vështirë të shkoni çdo...

Ditët e javës mund të jenë shumë monotone. Çdo ditë e njëjta rutinë: zgjohesh, bën dushin e mëngjesi...Konferenca “Zhvillimi i Se...

                 Procedura e punësimit në Gjerman...

Zëvëndësministrja shqiptare e Mirëqënies Sociale dhe Rinisë, Gentjana Mara – Sula shpjegon për DW pr...“Shpërndani pica” në Gjermani, B...

Burimi: Top Channel, 17-11-2015 “Pizza Delivery”, është ligji i miratuar në Gjermani tre jave më par...Si të demonstroni në CV cilësinë...

Sipas një studimi të kryer për të gjetur cilat janë aftësitë që përmenden më shpesh dhe sa shpesh nd...Koha më e mirë për të aplikuar p...

Sipas një studimi të kryer, rezulton se mesdita e ditës së martë është koha më e mirë për të postuar...Për të mbrojtur shëndetin tuaj b...

Sëmundjet kronike shkaktojnë çdo vit, 36 milionë vdekje rreth e rrotull botës. Ka shumë faktorë që n...5 sekretet e punëdhënësve në int...

Kur një punëdhënës ju fton për një intervistë pune, ata mendojnë se tashmë jeni të kualifikuar. CV j...5 gabime që mund të beni gjatë p...

Ju keni të gjithë eksperiencën dhe aftësitë e nevojshme profesionale dhe rekrutuesi juaj kërkon të c...Cili është taleni juaj, ky udhëz...

Cili është talenti juaj? Mund të duket si pyetje e lehtë, por përgjigja e saj është vertetë e vështi...Ja se çfarë nuk duhet të merrni...

Ka disa sende që ju mund t’i merrni me vete në intervistën e punës, për shembull: një kopje të print...Këshilla se si të negociojmë për...

Keni kaluar të gjitha fazat: CV-ja juaj është pranuar, keni takuar punëdhënësin dhe keni kaluar edhe...Pritshmëritë tuaja për pagën në...

Kur aplikoni për punë, disa punëdhënës mund t’ju kërkojnë të tregoni edhe pritshmëritë tuaja për pag...Pse njerëzit jo të zgjuar por ka...

Nëse ju ka ndodhur të shikoni se si një kolegu juaj karizmatik, por aspak i zgjuar të ngrihet në det...4 arsye të forta pse nuk duhet t...

Temperaturat janë të larta, ditët janë të gjata, njerzit janë ende me pushime. Ndryshimi është i pas...Si të shfaqni pikat tuaja të for...

Sfida për një pozicion në tregun e punës është bërë shumë e vështirë, kështu që ju duhet të keni një...Si të përfundoni suksesshëm një...

Kur ju jeni në fund të një interviste, mund të ndjeheni të kënaqur sepse jeni pergjigjur shumë mirë...Si dukeni në sytë e menaxherëve...

Mund t’ju interesojë të dini se si dukeni ju gjatë një interviste pune, në sytë e një menaxheri të b...Disa këshilla kur kërkoni ngritj...

Ndoshta në një periudhë të vitit shefi juaj kërkon që të bëjë ndryshime në paga. Pasi mund të ketë p...Tre pyetjet që nuk duhet të bëni...

Ju duhet të dini tashmë që edhe ju duhet të bëni pyetje gjatë intervistës së punës. Nëse intervistue...Koha më e mirë për t’u lar...

Ndonjëherë mund t’ju ndodhi që puna t’ju duket shumë e lodhshme, nuk fitoni para mjaftueshëm apo dës...Network at Your New Job

After you’ve successfully completed a job search, shouldn’t professional networking be the last thin...